ІІ засідання Школи Батьківства «Від серця до серця»

Казкотерапія в сім'ї

Шановні батьки!

Сьогодні на нашій грудневій зустрічі я хочу познайомити вас ще з одним із найпопулярних і цікавих напрямів артпедагогіки - казкотерапією. Вона дозволяє дорослому працювати з дитиною через казку.

Казка — незмінний супутник дитинства. Вона впливає на духовний світ дитини, заохочує її до набуття нових знань і умінь, створює певні зразки поведінки, сприяючи формуванню високих моральних цінностей та позитивного світогляду дитини.

Ви запитаєте, що таке казкотерапія? Це спосіб зблизитися зі своєю дитиною. Особистість людини формується в дитинстві і казкотерапія – це один з найкращих способів донести своїй дитині складні речі, які їй легше сприймати через казку.

Коли діти усвідомлюють, що таке добре і що таке погано від своїх батьків, в родині виникає зв'язок батьків зі своєю дитиною, це сприяє не тільки зміцненню моральних цінностей у дітей, але і підвищує ступінь довіри дитини до своїх батьків.

У чому відмінність казки від казкотерапії?

Багато хто думає, хіба казка і казкотерапія це одне і та ж? Не зовсім. Казки, які ми слухаємо перед сном відрізняються від казки в терапевтичних цілях тим, що казкотерапія – це спосіб рішення конкретної проблеми, визначеної дитини. У практичній психології досить часто використовується цей метод, який став актуальним в наш час.

Діти мислять образно, тому з допомогою казкотерапії ми можемо досягти великих результатів, ніж просто розмовляючи на якісь теми. Дітям простіше донести серйозну інформацію, використовуючи при цьому фантастичні і неймовірні приклади, які в казках перебільшені, що дає дитині краще усвідомити те, що йому хочуть розповісти.

Як провести казкотерапію?

Для казкотерапії не важливо, чия це буде історія: ваша, авторська або ж народна. Основне тут вибрати історію, яку вашій дитині не набридне слухати кілька разів поспіль. У кінцевому рахунку, ви зможете розповідати дитині одну і туж історію, лише проектуючи його на проблеми, які виникають і підбирати рішення проблеми, яка його турбує. Щоб було ще легше, варто наштовхнути малюка самого розібратися, і задаючи навідні питання, пропонувати йому самому складати казку.

Багато дітей так і намагаються вирішити, хвилюючі їх питання. Вони самостійно придумують собі героя, щоб зрозуміти, як би він вчинив і вирішуючи, як це буде справедливо і правильно, втілюючи це в життя.

Основні правила казкотерапії:

Щоб не тиснути на дитячу психіку, казкотерапію краще проводити через деякий час після того, коли з дитиною сталася неприємна ситуація. Звичайно, краще попередити дитину за допомогою казкотерапії, розповісти йому, що його чекає, наприклад, в дитячому саду, морально готуючи його. Однак якщо вже з ним щось трапилось, нехай відпочине, трохи відволікнеться і тоді буде простіше допомогти. Для кращого сприймання, дитині потрібно послухати казку перед тим як він лягає спати: вдень або ввечері. Щоб дитина легше змогла зрозуміти, пофантазувати, потрібно почати сеанс казкотерапії словами, наприклад: «колись/десь далеко-далеко», «давним-давно, в одному королівстві…». Це допоможе йому уявити місце події. Можна навіть допомогти дитині «перетворитися» у казкового персонажа, наприклад: вимкнути світло, одягнути дитині квітчасту піжаму…

Яку користь має казкотерапія?

Малюк, який чує історію з вигаданими персонажами сприймає все реально. У казках використовуються метафори, гіперболи – способи заманити дитину тим, про що розповідається. І діти співпереживають, радіють разом з героями. Але якщо малюк чимось стурбований, він відразу ж «приміряє» ситуацію з казки на себе, що допомагає дитині перейняти на себе позитивну сторону персонажа, який, на його погляд правий.

Кiлькiсть переглядiв: 29